Grudzień 10 2018 05:49:01
O Instytucie
  Prawne Podstawy
  Rys historyczny
  Ważne dokumenty
  Dlaczego Mariologia?
  Biuletyn Kolbianum
  Kontakt
Studia Doktoranckie
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
  Seminaria doktoranckie
  Egzamin licencjacki
  Czasopisma punktowane
  Przewód doktorski
  Rozpoczęte przewody doktorskie
  Nasi Doktorzy
Studia Predoktoranckie Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
Studia Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
Kurs-Studium Mariologii
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Plan zajęć
Strefa Studenta
  Sekretariat
  Terminarz Studiów 2018/2019
  Stypendia
  Zakwaterowanie
  Maryja w Muzyce
  Facebook
2009

11 października 2009r. - Niepokalanów

Międzynarodowa Konferencja Naukowa - "Wkład bł. Jana Dunasa Szkota w wyjaśnienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu NMP"

 

Jan Duns Szkot to wybitny franciszkanin, szkocki filozof i teolog. Nazywany doctor subtilissimus (najdociekliwszy). Uczył się w Szkocji i Anglii. W 1291 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1293-1296 kształcił się na Sorbonie. Był wykładowcą w uniwersytetach w Cambridge, Oksfordzie i Paryżu. Od 1307 r. przebywał w Kolonii, gdzie pełnił urząd regenta studiów teologicznych. Zmarł 8 listopada 1308 r. Jan Paweł II włączył go do grona błogosławionych 20 marca 1993 r.

Duns Szkot w dyskusji o Niepokalanym Poczęciu Maryi jako pierwszy wysunął tezę, że pomimo tego, że wszyscy ludzie są obarczeni grzechem pierworodnym, to jednak Maryja, również go posiadając, została zachowana od niego "odkupieniem zachowawczym", co umożliwiło Wcielenie Syna Bożego.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył o. prowincjał Mirosław Bartos OFMConv. Po Mszy dokonano uroczystego otwarcia Instytutu Studiów Mariologicznych "Kolbianum", powstałym przy niepokalanowskim klasztorze. Św. Maksymilian Kolbe marzył o Akademii Maryjnej i po wielu latach jego pragnienie się spełniło. Po obiedzie uczestnicy Konferencji zwiedzili obiekt Instytutu "Kolbianum".Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. Stanisław Dziekoński, zaś w tematykę wprowadził odpowiedzialny za spotkanie kierownik Katedry Mariologii UKSW o. Grzegorz Bartosik OFMConv. Pierwsza wprowadzająca konferencja o osobie i dziele bł. Jan Dunsa Szkota wygłosił o. Iwo Zieliński OFMConv, kierownik Katedry wiedzy o kulturze średniowiecznej na Wydziale Filozofi KUL. Przedstawił życie błogosławionego i naukę. Mottem wykładu dla wielu były słowa błogosławionego, mówiące o potrzebie rozwoju i nauki. Człowiek, aby się rozwijać musi ciągle poznawać.

Kolejny prelegent o. Benedykt Huculak OFM, mówił o prymacie Jezusa Chrystusa. Uzasadniał on tezę bł. Dunsa, że Chrystus przyjąłby ludzkie ciało, nawet gdyby nie było grzechu Adama. Dziś ta teoria nie jest nikomu obca, ale jak się okazuje w średniowieczu dla wielu była niepojęta.

Po południu konferencję wygłosił główny gość o. Stefano Cecchin OFM z Papieskiego Uniwersytetu "Antonianum" z Rzymu. Mówił on nt. uzasadnienia tezy Niepokalanego Poczęcia NMP wg bł. Jana Dunsa Szkota. W barwnych słowach przedstawił on "złotą nić", czyli franciszkańską szkołę nauki o NMP jako Nieskalanej i Najczystszej, począwszy od św. Franciszka, poprzez św. Antoniego, bł. Dunsa czy św. Maksymiliana.Zaraz po nim wystąpił o. Celestyn Napiórkowski OFMConv, który żywo i ciekawie naszkicował cechy charakteryzujące mariologię średniowieczną, począwszy od nauki przekazywanej w kazaniach, dysputach naukowych, pieśniach czy utworach literackich.

Ostatnia konferencję wygłosił o. Jacek Bolewski SJ, który porównał myśl bł. Dunsa Szkota z nauką przekazaną przez św. Maksymiliana Kolbego.

Spotkanie zakończyła dyskusja panelowa, w której prelegenci odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy. Każdy odpowiedział też na pytanie, jak wcielać w życie dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Międzynarodową Konferencję uroczyście zamknął o. Stanisław Piętka OFMConv, gwardian Niepokalanowa.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Biblioteka
  Informacje
  Godziny pracy
  Kontakt
  Zbiory
Działalnośc naukowa
  Bibliotheca Kolbiana
  Bibliotheca Kolbiana.Monografie
  Konferencje i Sympozja
  2009
  2011
  2012
  2013
  2014
  2015
  2016
  2017
  2018
  Mariologiczne Koło Naukowe
Wygenerowano w sekund: 0.02 440,202 unikalne wizyty