Grudzień 10 2018 06:19:21
O Instytucie
  Prawne Podstawy
  Rys historyczny
  Ważne dokumenty
  Dlaczego Mariologia?
  Biuletyn Kolbianum
  Kontakt
Studia Doktoranckie
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
  Seminaria doktoranckie
  Egzamin licencjacki
  Czasopisma punktowane
  Przewód doktorski
  Rozpoczęte przewody doktorskie
  Nasi Doktorzy
Studia Predoktoranckie Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
Studia Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
Kurs-Studium Mariologii
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Plan zajęć
Strefa Studenta
  Sekretariat
  Terminarz Studiów 2018/2019
  Stypendia
  Zakwaterowanie
  Maryja w Muzyce
  Facebook
2012

19 października 2012r. - Niepokalanów

Ogólnopolska Konferencja w 30 rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego - "Macierzyństwo duchowe NMP w nauczaniu i zyciu Kościoła. Stała się nam Matką w porządku łaski (KK 61)"

 

W tematykę Konferencji wprowadził o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik – Dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego, który w swojej wypowiedzi odwołał się do słów „Stała się nam Matką w porządku łaski” – pochodzących z Konstytucji Lumen Gentium nr 61. Konferencja ta miała służyć zastanowieniu się nad tym jak dziś mówić, że Maryja jest nie tylko Matką Boga, ale także naszą Matką, czyli Matką Kościoła. Właśnie mija 50 lat od rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. W czasie Soboru papież Paweł VI ogłosił Maryję – Matką Kościoła. W czasie tego Sympozjum uczestnicy pochylili się nad tą tematyką: od strony biblijnej, nauczania Kościoła, tradycji polskiej, w tym w sposób szczególny odnosząc się do znaczenia, jakie w Polskiej Historii odgrywała i odgrywa Jasna Góra.

Sympozjum zakończyła dyskusja panelowa mówiąca o tym jak dzisiaj prawdę o Macierzyństwie duchowym Maryi oraz o tym, że Maryja jest naszą Matką przekładać na praktykę życia codziennego, jak tę prawdę przekazywać młodemu pokoleniu. Wśród zaproszonych gości byli również animatorzy Rycerstwa Niepokalanej z całej Polski. Sympozjum było bowiem połączone ze zjazdem animatorów Rycerstwa.

Ważnym punktem tego dnia była Eucharystia sprawowana o godz. 1200 w Bazylice niepokalanowskiej. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił prowincjał warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – o. Wiesław Pyzio. W koncelebrze wzięli udział Ci wszyscy, którym Idea i duch św. Maksymiliana Marii Kolbego jest bliski.

Można powiedzieć, że Sympozjum wpisało się w obchody 30. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego i zostawiło trwały ślad w pamięci wszystkich uczestników, których na zakończenie pożegnał  gwardian Niepokalanowa – o. dr Mirosław Bartos.  Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć aby Instytut „Kolbianum” i jego studenci wraz z kadrą profesorską przyczyniali się do tego, aby Maryja była coraz lepiej poznawana i stawała się coraz bliższa ludziom i prowadziła nas do Chrystusa i mogła się nami posługiwać w tym wielkim dziele Bożego Miłosierdzia i prowadziła nas w tej pielgrzymce wiary. Patronat medialny nad Sympozjum sprawowało Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i Radio Niepokalanów.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Biblioteka
  Informacje
  Godziny pracy
  Kontakt
  Zbiory
Działalnośc naukowa
  Bibliotheca Kolbiana
  Bibliotheca Kolbiana.Monografie
  Konferencje i Sympozja
  2009
  2011
  2012
  2013
  2014
  2015
  2016
  2017
  2018
  Mariologiczne Koło Naukowe
Wygenerowano w sekund: 0.02 440,244 unikalne wizyty