Grudzień 10 2018 06:15:09
O Instytucie
  Prawne Podstawy
  Rys historyczny
  Ważne dokumenty
  Dlaczego Mariologia?
  Biuletyn Kolbianum
  Kontakt
Studia Doktoranckie
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
  Seminaria doktoranckie
  Egzamin licencjacki
  Czasopisma punktowane
  Przewód doktorski
  Rozpoczęte przewody doktorskie
  Nasi Doktorzy
Studia Predoktoranckie Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
  Praktyki dydaktyczne
Studia Podyplomowe
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Program nauczania
  Plan zajęć
Kurs-Studium Mariologii
  Informacje ogólne
  Rekrutacja
  Opłaty
  Plan zajęć
Strefa Studenta
  Sekretariat
  Terminarz Studiów 2018/2019
  Stypendia
  Zakwaterowanie
  Maryja w Muzyce
  Facebook
2014

10 października 2014r. - Niepokalanów

Międzynarodowa Konferencja Mariologiczna - "Wszystko postawiłem na Maryję. NMP w życiu i nauczaniu Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego"

 

Tematyka Międzynarodowej Konferencji Mariologicznej była skupiona wokół życia i nauczania Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy Sympozjum wysłuchali następujących referatów: „Maryjny aspekt powołania kapłańskiego i posługi Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – ks. dr Janusz Aptacy, Facoltà Teologica dell´Italia Centrale, Firenze. Następnie głos zabrał o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv, z Pontificia Università „Antonianum”, Facoltà di Diritto Canonico, który mówił na temat: „Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przebieg i stan aktualny”. Kolejny prelegent, ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o „Obecności Maryi w dziejach Polski w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Ważnym punktem tego dnia była Eucharystia sprawowana o godz. 1200 w Bazylice niepokalanowskiej. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – rektor UKSW. W koncelebrze wzięli udział wszyscy uczestnicy Sympozjum, studenci Instytutu „Kolbianum” oraz Asystenci, Prezesi i Animatorzy „Rycerstwa Niepokalanej” i 45 kapłanów.

O godzinie 14 rozpoczęto drugą sesje Sympozjum. Przewodniczył jej o. Stanisław Piętka – Prezes Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Pierwszy wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wydział Teologiczny w Tarnowie, w którym skupił się na zagadnieniu: „Wkład Kardynała Stefana Wyszyńskiego w myśl mariologiczną Soboru Watykańskiego II”.

Następnym prelegentem był o. dr Jan Pach OSPPE z UKSW/Kolbianum i zaprezentował „Maryjny wymiar programów duszpasterskich realizowanych przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

O. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił o „Inicjatywach i dążeniach Kardynała Stefana Wyszyńskiego do oddania Kościoła, Ojczyzny i świata Matce Chrystusa.

Po modlitwie „Koronką do Miłosierdzia Bożego” i przerwie na  kawę, Kontynuowano dalszą część referatów w Sali św. Bonawentury.  Wysłuchaliśmy trzech referatów. Pierwszy zatytułowany: „Maryjny wymiar pomocy Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Kościoła katolickiego w Polsce dla prześladowanego Kościoła w komunistycznej Czechosłowacji”. Autorem tego wystąpienia był dr Dariusz Żuk-Olszewski z Univerzita Konštantina Filozofa v Nitre, Filozoficka fakulta, Nitra (Słowacja). Drugi wykład ks. dra Grzegorza Bachanka z UKSW dotyczył „Antropologicznych ukierunkowań mariologii Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Trzeci a zarazem już ostatni referat wygłosił o. dr hab. Paweł Warchoł OFMConv. Z UKSW/Kolbianum i Papieskiego Wydziału Teologicznego. To wystąpienie było zatytułowane „Kardynał Stefan Wyszyński w Niepokalanowie i jego interpretacja maryjnego nauczania św. Ojca Maksymiliana Kolbego”.

Sympozjum zakończyła dyskusja panelowa. Należy powiedzieć, że Międzynarodowa Konferencja Mariologiczna wpisała się w czas przygotowań do zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i zostawiła trwały ślad w pamięci wszystkich uczestników.  Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć, aby Instytut „Kolbianum” i jego studenci wraz z kadrą profesorską przyczyniali się do tego, aby Maryja była coraz lepiej poznawana i stawała się coraz bliższa ludziom i prowadziła nas do Chrystusa, na wzór Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Biblioteka
  Informacje
  Godziny pracy
  Kontakt
  Zbiory
Działalnośc naukowa
  Bibliotheca Kolbiana
  Bibliotheca Kolbiana.Monografie
  Konferencje i Sympozja
  2009
  2011
  2012
  2013
  2014
  2015
  2016
  2017
  2018
  Mariologiczne Koło Naukowe
Wygenerowano w sekund: 0.03 440,241 unikalne wizyty